O projekcie
BazHum to baza danych prowadzona przez Muzeum Historii Polski. Baza gromadzi artykuły pochodzące z polskich czasopism naukowych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
Idea
Powstanie bazy BazHum w 2010 roku było odpowiedzią na potrzebę ułatwienia dostępu do dorobku polskiej nauki, szczególnie w dziedzinach takich jak historia, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, socjologia czy filozofia. Realizacja projektu rozpoczęła się z inicjatywy Muzeum Historii Polski przy wsparciu środowiska akademickiego - Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2015 roku BazHum funkcjonował jako dwa odrębne serwisy oferujące otwarty i bezpłatny dostęp do danych bibliograficznych (pod adresem www.bazhum.pl) oraz pełnych tekstów artykułów pochodzących z polskich czasopism naukowych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych (pod adresem www.bazhum.muzhp.pl).
Rozwój bazy
Od chwili powstania serwisy są stale rozwijane i rozbudowywane przy wsparciu ze środków publicznych, a lista wydawców współpracująca z Muzeum Historii Polski przy tworzeniu kolekcji udostępnianych zasobów wciąż się powiększa. Baza BazHum stała się rozpoznawalna na mapie krajowych serwisów umożliwiających szerokiemu gronu odbiorców otwarty dostęp do aktualnych osiągnięć polskiej nauki.
Ostatnie zmiany
W ostatnim kwartale 2024 roku dzięki dofinansowaniu ze środków Krajowego Planu Odbudowy w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju Muzeum Historii Polski zrealizowało przedsięwzięcie pn. BazHum+ Nowoczesna i Dostępna Baza Czasopism Humanistycznych, w ramach którego oba serwisy zostały scalone w jedną spójną bazę. Do dyspozycji użytkowników oddano bardziej funkcjonalne i przejrzyste narzędzie w nowej szacie graficznej.
Obecnie w serwisie dostępne są 922 tytuły czasopism, wśród których 417 dostępnych jest pełnotekstowo.